Велянова Къща – Банско
Велянова Къща Банско е строена 18-19 в. с характерното за това време строителство. Укрепената къща е била наложена като архитектурен стил, поради разбойническата напаст нахлула през 18 век по нашите земи. Това е принудило търговското съсловие да строи укрепени къщи, за да може да защити семейството.
Преди да се засели Велян Огнев в Банско, къщата, която му даряват е била на заможен търговски род с много деца, но при внезапна трагедия семейството е преместено в друга къща. Скривалището на къщата е от наземен тип и към него трябва да се прибегне от някоя от вратичките в каменните зидове на двора. В скривалището също има четири вратички от които да се излезе в четирите посоки, които сега са зазидани. Къщата с огромния двор е оставена да пустее, след като семейството я напуска.
При пристигането на Велян Огнев в Банско с двамата му сина, той е настанен в тази къща временно. Велян Огнев наречен още уста Велян е майстор декоратор поканен да изписва църквата Света Троица, който е от Дебърската художествена школа. Последствие той се жени за София, сестрата на Неофит Рилски, от която няма поколение.
След установяването му в Банско първенците християни решават да се отплатят на майстора не с пари, а като му дарят къща. Така Велян Огнев вдъхва втори живот на къщата. Той прави украса на къщата и тя придобива нов облик, като в последствие приема неговото малко име и е наречена Велянова къща.
Велян Огнев е държал на естетиката и прави впечетляваща украса и до днес. Внесъл е малко от аристократичния привкус на дома си. Велян Огнев прави една част от закритата тераса вътрешна тоалетна и баня на етажа, като прегражда едно малко помещение, нещо което е било голяма рядкост за типичните български къщи.
Първият етаж на Веляновата къща е едно голямо помещение, което се е използвало за мазе и две малки стаички, едната е скривалището със зазиданите изходи, а другата е ползвана за ателие от уста Велян.
За живеене е отреден вторият етаж, където впечатление правят многото кътове за гости. Големият чардак, който гледа към двора с дървена мивка за улеснение на домакинята. Украсата е на уста Велян, но една част от нея е била похабена от времето.
Общата стая за цялото семейство, която се нарича „вкащчи”, традиционна за къщите, където са сядали вечер край софрата, Велян Огнев прави орнаментите като огледала по стените и дърворезба по полицата, което е негов избор в украсата. От общата стая има врата която води към стая, в която стопанката е работила. Тук са: станът, чекръкът, хурката с вретеното, характерни за всички къщи от това време.
Домакинята е трябвало да умее всичко. Сами са си приготвяли дрехите и чергите за дома. Чеизът също са правели сами. Типичните сандъци присъстват и тук, като украсените са се наричали сватбарски или „писани“ и са изработвани от майстори. От работната стая на домакинята се влиза в женската стая, която е предназначена за майката с новороденото, където се намира и тайния изход към скривалището.
Личната гостна на София, наречена още синята стая с изрисуваните Венеция и Цариград на стените. Украсена е най-хубаво и не е характерна за другите къщи. Присъства и портрет на автора в романтичен стил, където лицето е само скицирано, което потвърждава преданието достигнало до наши дни, че не му се отдавало на Велян Огнев да рисува човешки лица.
Типичната тераса, която е свързвала къщата със стопанската част, която се нарича колиба е служела за навес и на животните. От там се открива приказна гледка към величествения Пирин и неговите снежни върхове.
Веляновата къща в гр. Банско се намира недалеч от централния площад на града и църквата „Света Троица”. Сградата е образец на архитектурния тип укрепена къща от времето на Българското възраждане (ХVІІІ - ХІХ век) и е отворена за посещение през 1977 г.
Веляновата къща е построена през XVIII в. и представлява модерна за времето си двуетажна сграда, изградена от камък и дърво, с приземие, което включва изба и две свързани помежду си скривалища. По време на османското владичество много българи са строели укрепени къщи със скривалища, в които се приютявали при внезапни нападения от османските турци. Зидана стълба в преддверието към скривалището го свързва със стая на жилищния етаж,където са разположени гостната, всекидневната, женската стая и работната стая.
Когато посетителят се намира тук, той неусетно попада във вълшебния свят на миналото, от където изплуват сенките на легендарни герои и образи на добри къщовници и ненагледни хубавици. Веляновата къща е обявена за паметник на културата с национално значение в брой 87 на Държавен вестник от 1967 г.
Как се стига?
Aдрес: гр.Банско, ул. „Велян Огнев“ № 5
Работно време: 09.00 – 13.00 - 14.00 – 17.30 часа,
Тел.: 0749/882 74, 0749/831 32 ; 0749/883 03; 0749/883 04,
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.